भारतले ११8 मोबाइल अनुप्रयोगहरू PUBG लगायत प्रतिबन्ध लगायो

यस बर्षको पहिलो चरणमा Chinese Chinese चिनियाँ अनुप्रयोगहरू प्रतिबन्धित गरेपछि भारतले अत्यन्त लोकप्रिय मोबाइल गेमि app अनुप्रयोग पीयूबीजी लगायत १०० भन्दा बढी मोबाइल अनुप्रयोगहरूमा प्रतिबन्ध लगाएको छ। पूर्वी लद्दाखको सीमा क्षेत्रमा भारत र चीनबीच ताजा तनाव पछि डाटा सुरक्षाको चिन्ताको कारण एप्समा प्रतिबन्ध लगाइएको थियो।

एक आधिकारिक विज्ञप्ति अनुसार सूचना र प्रविधि मन्त्रालयले कुल ११8 अनुप्रयोगहरूलाई प्रतिबन्धित गरेको छ। निषेधित मोबाइल अनुप्रयोगहरू सार्वभौमिकता, अखण्डता, भारतको रक्षा र सार्वजनिक सुव्यवस्थाका लागि पूर्वाग्रहात्मक छन्, मन्त्रालयले जनाएको छ।प्रतिबन्धित अनुप्रयोगहरूमा बैदु, बाइडू एक्सप्रेस संस्करण, टेन्सेन्ट वाचलिस्ट, फेसयु, वेचट रिडि and र टेंसेंट वायुन, साथै PUBG मोबाइल र PUBG मोबाइल लाइट समावेश छ। केही रिपोर्टका अनुसार भारतमा करीव million 33 मिलियन सक्रिय PUBG प्लेयरहरू छन्, जुन यो देशमा डाउनलोड गरिएको सबैभन्दा लोकप्रिय अनुप्रयोग मध्ये एक हो। PUBG कथित प्रति दिन १ 13 लाख प्रयोगकर्ताहरू घडी गर्दछ।

इलेक्ट्रोनिक्स र सूचना प्रविधि मन्त्रालयले एन्ड्रोइड र आईओएस प्लेटफार्ममा उपलब्ध केही मोबाइल अनुप्रयोगहरूको दुरुपयोगको बारेमा रिपोर्ट सहित विभिन्न स्रोतहरूबाट धेरै गुनासाहरू प्राप्त गरेको छ। उजुरीहरूले चोरी गरेको र गुप्त रूपमा प्रयोगकर्ताहरूको डाटा अनधिकृत तरीकाले सर्भरमा प्रसारण गरेको आरोप लगाइएको छ जुन सम्भवत भारत बाहिरका स्थानहरू छन्।

“यी तथ्यांकहरूको संकलन, यसको खनन र भारतको राष्ट्रिय सुरक्षा र रक्षाको प्रतिकूल तत्त्वहरूले लिखित प्रोफाइल, जसले अन्तत: भारतको सार्वभौमिकता र अखण्डतामा निहित गर्दछ, धेरै गहिरो र तत्काल चिन्ताको विषय हो जसलाई आपतकालिन उपायहरू आवश्यक छ।” भने।

गृह मन्त्रालय अन्तर्गत भारतीय साइबर अपराध समन्वय केन्द्रले पनि यी विवादास्पद अनुप्रयोगहरू रोक्नको लागि सिफारिस पठायो। सार्वजनिक डोमेनमा पनि भारतको सार्वभौमिकताका साथै नागरिकहरूको गोपनीयतालाई हानी गर्ने मोबाइल अनुप्रयोगहरूको विरूद्ध कडा कारबाही गर्न केही समयको लागि कडा माग गरिएको छ।

यो कदमले भारतीय मोबाइल र इन्टरनेट को करोडौंको हितको पनि रक्षा गर्नेछ। उक्त निर्णय भारतीय साइबरस्पेसको सुरक्षा, सुरक्षा र सार्वभौमिकता सुनिश्चित गर्ने लक्षित लक्ष्य हो।

जुनको सुरुमा केन्द्रले 59, जना, ज्यादातर चिनियाँ, मोबाइल अनुप्रयोगहरू जस्तै टिकटोक, युसी ब्राउजर र वेच्याट प्रतिबन्ध लगाएको थियो र ती ‘भारतको सार्वभौमिकता र अखण्डता, भारतको सुरक्षा, राज्यको सुरक्षा र सार्वजनिक सुव्यवस्था’ लाई पूर्वाग्रहवादी छन् भन्ने चिन्ता व्यक्त गर्दै थिए। ।

प्रतिकृय

प्रतिकृय